Östra Vemmenhög
DYBÄCK - SKURUP
Åkermark om ca 38,6 ha utbjudes till försäljning strax söder om Skivarp. Beläget huvudsakligen inom jordklass 10 med fördelning på 2 skifte i en samlad arrondering med väldigt god tillgänglighet från vägnät.
Ca 38,6 ha inom mestadels jordklass 10 med mindre del inom jordklass 9. Arealen är fördelad på två skiften med god åtkomst från vägnät.
Marken har brukats sen 2012 av arrendator. Växtföljden har varit 7-årig med vall, raps, vete och korn. Dessförinnan odlades marken i egen regi.
Marken är idag utarrenderad enligt 3 - årigt arrendeavtal från och med tillträdesdag den 14 mars 2012 med uppsägning om 1 år. Arrendet är uppsagt och är fritt för en ny ägare att bruka från den 14 mars 2027. Marken överlämnas väl höstplöjd alternativt att en ny brukare kan medges rätt att börja bruka marken direkt efter skörd 2026 mot att då överta marken obearbetad.
LADDA NER PROSPEKT
Fyll i informationen för att få ett prospekt via e-post. Ring 046-19 04 40 för att få det hemskickat med posten.Bilder
Karta
OM SKÅNEGÅRDAR
Skånegårdar är södra Sveriges ledande aktör inom förmedling av gårdar, mark och skog. Genom våra lokaler i Lund, Kristianstad, Jönköping och Uddevalla arbetar vi i hela södra Sverige med förmedling av allt från små gårdar till större fastigheter och slott.
Läs mer om oss